"sVAnuće": Beležite imena onih koji vas primoravaju na stranačke skupove

Miting SNS (ilustracija) (Foto: Đorđe Đoković)
Miting SNS (ilustracija) (Foto: Đorđe Đoković)

Srpska napredna stranka (SNS) organizuje skup "Srbija, jedna porodica" u subotu, 27. juna u 18 časova na platou ispred Narodne skupštine u Beogradu. Međutim, iza kulisa ovog događaja, zaposleni u valjevskim javnim preduzećima i ustanovama suočavaju se sa pritiscima i obavezom odlaska za Beograd, o čemu svedoče i nezvanične informacije sa terena. 

Tim povodom, saopštenjem za javnost oglasila se koalicija "Ujedinjeno Valjevo može – sVAnuće". Podsećaju na jasne odredbe Zakona o javnim preduzećima.

Saopštenje prenosimo u celosti:

Ovih dana, doznajemo, i po valjevskim javnim preduzećima i ustanovama, neki direktori ili njihovi izaslanici nastoje da zaposlene u ovim organizacijama obećanjima i pretnjama privole da uzmu učešća na beogradskom skupu stranke koja je nekada bila napredna.

Ljude izložene pretnjama podsećamo da je zakon na njihovoj strani. Čak i ako pod prinudom pristanu da se priključe skupu, molimo ih da za vremena koja će uskoro doći, zabeleže vreme i mesto i ime osobe koja se služila i pretnjama da bi ih naterala na jedan stranački događaj.

Podsećamo na to i direktore, koji su, pre svih drugih, obavezni da poštuju član 49 Zakona o javnim preduzećima:

"Direktor se razrešava pre isteka perioda na koji je imenovan ukoliko se utvrdi da deluje na štetu javnog preduzeća kršenjem direktorskih dužnosti, nesavesnim ponašanjem ili na drugi način, a NAROČITO:

(1)   ako koristi resurse javnog preduzeća za promociju političkih stranaka, odnosno političkih subjekata, pod čime se posebno podrazumeva korišćenje službenih prostorija, vozila i inventara javnog ptreduzeća bez naknade,

(2)   ako obavlja aktivnosti vezane za promociju političkih stranaka, odnosno političkih subjekata, kao i za izbornu kampanju u radno vreme,

(3)   ako vrši pritisak na zaposlene i lica angažovana po drugom osnovu u javnom preduzeću u vezi sa podrškom političkim subjektima ili kandidatima na izborima,

(4)   ako mu je bilo poznato da zaposleni ili angažovani po drugom osnovu u javnom preduzeću koristi resurse javnog preduzeća za promociju političkih stranaka, odnosno političkih subjekata, ili vrši pritisak na druge zaposlene i radno angažovane u vezi sa podrškom političkim subjektima ili kandidatima na izborima, a nije preduzeo radnje za koje je nadležan da to spreči".

Budimo sgrpljivi i  pripremajmo dokazni materijal. Uskoro, vrlo skoro, i  u Srbiji će zakoni važiti isto za sve!

Učitaju se najnoviji i najpopulariniji tekstovi...