Učitavanje članaka sa tagom Istraživači...
Učitavanje članaka sa tagom Istraživači...

Preko 150 članova istraživača "Vladimir Mandić Manda" učestvovalo je na akciji "Durmitor 2019". Memorijalna akcija je bila prilika da se tačno na pedesetu godišnjicu prve istraživačke akcije na ovoj planini okupe istraživači svih generacija.

Društvo istraživača "Vladimir Mandić Manda" povodom 45. rođendana Astronomske grupe organizuje tribinu "Valjevski mladi naučnici otvoreno o svemu" u subotu 29. decembra u 18 časova u Istraživačkoj kući.

Nakon što su pre sedam meseci uredili zapuštenu i zakorovljenu Mejinu česmu, članovi Društva istraživača "Vladimir Mandić Manda" su nastavili sa uređenjem tog prostora uz reku Gradac. Ovaj put su ga oplemenili sadnicama zimzelenog drveća.

Članovi Društva istraživača “Vladimir Mandić Manda” vratili su se sa Velike istraživačke letnje akcije (VILA 2017), na kojoj su prethodnih sedam dana proveli družeći se i učeći na obroncima planine Medvednika. Na ovogodišnjoj akciji učestvovalo je oko 50 članova, koji su na Medvedniku deo raspusta ponovo posvetili nauci i njenom značaju.

Mladi istraživači nisu se zaustavili samo na sređivanju Mejine česme, čišćenju, uklanjanju korova i popločavanju platoa, nego su krenuli u nove akcije. Prostor oko Mejine česme uskoro će biti i osvetljen, što je praktično nastavak akcije koju su započeli članovi Društva istraživača "Vladimir Mandić Manda". Osim javne rasvete, postoji spremnost sponzora da finansiraju i obnovu Mejine česme, najavljuje član Društva istraživača Nenad Đorđić, jedan od inicijatora akcije.

Grupa za društvene nauke Društva istraživača "Vladimir Mandić Manda" organizuje promociju, kako bi se učenici prvog razreda valjevskih srednjih škola upoznali sa tematikom i metodikom, kao i sa oblašću delovanja Grupe i njihovom priključivanju. Promocija je ove godine pod sloganom “Dođi, vidi, priključi se!”

Društvo istraživača „Vladimir Mandić Manda“, u okviru jubilarnih tridesetih Tešnjarskih večeri, organizovalo je Istraživački matine u svojim prostorijama u Istraživačkoj kući. Istraživački matine je manifestacija koja je okupila različite i sve generacije istraživača i približila jedinstven istraživački duh svim posetiocima koji nisu istraživači.

Izložba “Spektri” posvećena svetlosti svoj put počinje danas u Valjevu u istraživačkoj kući Društvu istraživača „Vladimir Mandić Manda“, a zatim odlazi u druge gradove u Srbiji. Ova izložba će pružiti odgovore na mnoga pitanja o svetlosti i spektrima elektromagnetnog zračenja.

Danas su građani Valjeva i cele Srbije imali priliku da uživaju u jednom lepom astronomskom fenomenu – pomračenju Sunca. Pomračenje Sunca je astronomska pojava do koje dolazi kada se Mesec, kao Zemljin satelit, nađe na liniji Zemlja – Sunce.

Društva istraživača „Vladimir Mandić Manda“ pratiće delimično pomračenje Sunca, a priliku da prate tu, ne tako čestu pojavu, imaće i građani Valjeva. Mateja Manojlović iz Astronomske grupe istraživača najavljuje da će u ovoj nesvakidašnjoj pojavi moći da uživaju svi oni koji se sutra ( u petak) u 9.30 časova nađu na platou Centra za kulturu.