"Svanuće": Javna nabavka za Divčibare probni kamen za vlast po pitanju korupcije

Izgradnja saobraćajnice ka postrojenju za preradu otpadnih voda na Divčibarama, "jedna od najkrupnijih investicija", je svojevrsni test za gradsku vlast kada je u pitanju njen stav prema korupciji, rekli su na konferenciji za novinare odbornici ujedinjene koalicije "Valjevo može - sVAanuće".
Odbornik Nemanja Jakovljević je naveo da se na javnu nabavku "Projektovanje i izgradnja servisnih i pristupne saobraćajnice ka postrojenju za preradu otpadnih voda", javio samo jedan ponuđač, "što u Srbiji odavno nije iznenađenje" tačnije tri firme sa zajedničkom ponudom od 205 miliona 368 hiljada 221 dinar i 4 pare. Komisija je, stoji u predlogu Odluke, pregledala i dokaze o ispunjenosti tehničkog i stručnog kapaciteta, odnosno spisak izvedenih radova.

"Kako listu ponuđača predvodi preduzeće Kompresor-Ing iz Valjeva imamo jedno pitanje za komisiju: da li se na spisku izvedenih radova nalazi i rekonstrukcija Ulica Vuka Karadžića i da li se članovi komisije, nadamo se stanovnici ovog grada, sećaju kako je prva ozbiljnija kiša doslovno poplavila tek završenu ulicu, posle čega je gotovo od nule ponovo morala da bude rađena kišna kanalizacija", rekao je Jakovljević i dodao:
"U izveštaju komisije, navedenom u Odluci, nema podataka da li je razmatrano eventualno postojanje sukoba interesa iz člana 50 važećeg Zakona o javnim nabavkama. Ukratko, Zakon definiše da sukob interesa između naručioca i privrednog subjekta obuhvata situacije u kojima predstavnici naručioca koji su uključeni u sprovođenje tog postupka ili mogu da utiču na ishod tog postupka, imaju direktan ili indirektan finansijski, ekonomski ili drugi privatni interes, za koji bi se moglo smatrati da dovodi u pitanje njihovu nepristrasnost i nezavisnost u tom postupku. Stav 4 člana 50 posebno navodi: Predstavnikom naručioca u smislu stava 2. ovog člana naročito se smatra: rukovodilac naručioca odnosno odgovorno lice naručioca, član upravnog, izvršnog ili nadzornog odbora naručioca", rekao je Jakovljević.
Kolaicija "sVAnuće" će upravo zbog tih "na prvi pogled bezazlenih detalja" posvetiti posebnu pažnju na to kako će biti potrošeno 205 i po miliona dinara za 915 metara pristupnog puta, kako to nalaže projektni zadatak.
"Nestrpljivo čekamo da bude objavljen i ugovor koji su potpisali, ili će uskoro potpisati, naručilac i izvođač radova, kao i druge materijale kao što su terminski planovi, privremene situacije i sve ono što predviđaju propisi", rekao je Jakovljević.

Odbornik opozicione koalicije "sVanuće" Željko Trifunović je rekao da je ova javna nabavka "još jedan probni kamen za gradske izvršne vlasti" kada je u pitanju korupcija. On je podsetio na to da postoji dokument Lokalni antikorupcijski plan, usvojen u Skupštini grada u februaru 2020. godine.
"Možda je upravo ova javna nabavka prilika da se u ovom zdanju izmeni odnos prema korupciji koja svake godine guta milione građana Valjeva utopljene u netransparentnom budžetu. U LAP-u, postoji Oblast 14-Javne nabavke, a u ovoj oblasti, na strani 74 „Glasnika“, postoji redni broj mere 14.2.2. koji zahteva da se za sve javne nabavke čija vrednost je veća od 30 miliona dinara uvede institucija predstavnika javnosti- građanskog posmatrača. Prethodno je bilo potrebno usvojiti izmene postojećih Pravilnika o javnim nabavkama. Iako je rok za sprovođenje ove mere istekao još 30. juna 2020. godine, pre malo više od pet godina, nije nemoguće da gradsko veće i gradsko odeljenje za finansije konačno obave posao za koji su zaduženi u Lokalnom antikorupcijskom planu i propišu procedure koje će omogućiti učešće građanskih posmatrača u praćenju javne nabavke o kojoj ovde govorimo i svih budućih čija vrednost je veća od 30 miliona", rekao je Trifunović.
On je podsetio da je sredinom februara ove godine, koalicija "sVAanuće", nimalo zavarana praznim pričama o "istorijskoj borbi protiv korupcije", dala je priliku skupštinskoj većini da započne iskrenu borbu protiv zla koje godinama razara pravni i ekonomski sistem Srbije.
"Poznat je ishod našeg pokušaja, skupštinska većina pobegla je od rasprave o Operativnom programu za primenu Lokalnog antikorupcijskog plana. Uostalom, ne mogu a da ne pomenem slučaj bivšeg načelnika jedne od dve nekadašnje gradske uprave i fenomena maratonskog ping-pong meča između tužilaštva i suda, koji će se verovatno okončati zastarevanjem čitave priče", naveo je Željko Trifunović.