Polaganje venaca i cveća (foto: Kolubarske.rs)
Polaganje venaca i cveća (foto: Kolubarske.rs)
24.03.2022, 12:49

Obeležena 23. godišnjica od početka NATO agresije

č: | fb:

Vazdušni napadi NATO snaga na tadašnju SRJ, počeli su na današnji dan pre 23 godine, za 78 dana poginulo je između 1.200 i 2.500 ljudi.

 

Povodom obeležavanja Dana sećanja na stradale u NATO bombardovanju, delegacije Vojske Srbije, Kolubarskog upravnog okruga, grada Valjeva, Srpsko-ruskog centra Majak, veterana 63. padobranske brigade, SUBNOR-a Valjevo i Udruzenja boraca rata od 1990. godine Valjeva, položili su vence i cveće na spomenik pilotu Milenku Pavloviću i na spomenik stradalima u ratovima od 1990. do 1999. godine.

 

Zamenik predsednika Skupštine Valjeva Viktor Mićić je rekao da je "najmanje što možemo jeste da čuvamo slobodu, da odamo priznanje našim poginulima i da se divimo njihovim veličanstvenim delima. Nemerljiva su i dela pilota Milenka Pavlovića, koji je poginuo nad Valjevom tokom NATO agresije i nama ostaje samo da mu se divimo".

 

"Grad Valjevo se seća tih dešavanja 1999. godine i uvek će biti posvećen obeležavanju godišnjice napada NATO agresora", poručio je zamenik predsednika Skupštine grada Viktor Mićić.

Polaganje venaca i cveća

Polaganje venaca i cveća (Foto: Kolubarske.rs)

 

I ova godišnjica početka bombardovanja Srbije je tužno podsećanje na pogibiju troje Valjevaca - Dmitre Dukić (91), Milke Krunić (72) i Milisava Mićića (37) i 50 povređenih sugrađana. Na Maljenu su 6. aprila 1999. godine poginula dvojica mladih potporučnika Željko Savičić i Siniša Radić. U herojskoj odbrani na nebu iznad našeg grada, 4. maja poginuo je pilot pukovnik Milenko Pavlović.

 

Prve NATO bombe na Valjevo su bačene 14. aprila 1999. godine, kada je u 5.31 časova fabrika "Krušik" bombardovana sa pet moćnih projektila. U vreme NATO agresije u Valjevu je stradalo troje ljudi, dok je oko 50 osoba povređeno. Tokom bombardovanja na naš grad palo je 215 bombi, od toga čak 150 je bačeno na valjevsku vojnu fabriku.

  

U NATO agresiji uništena je zgrada policije u Valjevu, bombardovana su vojna skladišta u Pričeviću i na Kraljevom stolu na Divčibarama, oštećeno je preko 200 stanova i 50 kuća.

 

Odluka o bombardovanju tadašnje SR Jugoslavije doneta je, prvi put u istoriji, bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, a naredbu je tadašnjem komandantu savezničkih snaga, američkom generalu Vesliju Klarku, izdao generalni sekretar NATO-a Havijer Solana.

 

 

 

Aktuelno

Protest studenata i sindikata u Beogradu (foto: S.D.)
Ispred Vlade Srbije Pre 14 sati 23 minuta

Prvomajski protest studenata i sindikata u Beogradu

Na protestu sindikata i studenata ispred Vlade Srbije poručeno je da Zakon o radu i Zakon o štrajku moraju da se menjaju, ali da je to samo početak. "Tačno je da budućnost treba da biramo olovkom,...

Prvi maj na Divčibarama (foto: Kolubarske.rs)
Na Divčibarama Pre 14 sati 23 minuta

Prvi maj, praznik rada i roštilja

Prvi maj – Međunarodni praznik rada već poodavno je postao povod za roštiljanje i druženje, a ne obeležje borbe za prava radnika. Sa ovom konstatacijom saglasna većina sagovornika koji ovaj...

Manastir Ćelije (ilustracija) (foto: Đorđe Đoković)
Saopštenje Ekološkog društva Gradac 30.04.2025

Za prvomajske praznike nije dozvoljeno kampovanje u Ćelijama

Za prvomajske praznike neće biti dozvoljeno kampovanje na lokaciji Ćelije, neposredno ispod manastira, saopštilo je Ekološko društvo Gradac, upravljač zaštićenog prirodnog dobra. "Sve je spremno...

Protest u Beogradu, 15.03.2025. (foto: Kolubarske.rs)
Saopštenje NVO Pre 23 sati 46 minuta

Evropski sud za ljudska prava izdao je privremenu meru

Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) izdao je privremenu meru kojom nalaže Republici Srbiji da se do daljeg uzdrži od upotrebe zvučnih uređaja u svrhu kontrole okupljenih građana, navodi se u...