Gradsko veće usvojilo je prvi rebalans budžeta Valjeva u iznosu od 127,44 miliona dinara a o tome će se izjašnjavati odbornici na sednici Skupštine grada 2. jula. Rebalansom budžeta gradska vlast pokušava da obezbedi novac za sanaciju šteta nastalih nakon poplava i klizišta, pre svega za plaćanje već obavljenih radova i za sanaciju desetak najznačajnijih putnih pravaca u selima valjevskog kraja.
- Mi se nalazimo u iznuđenouj situaciji. S jedne strane imamo veliki pritisak meštana iz ugroženih sela da ne mogu da obavljaju osnovne poslove zbog prekinutih komunikacija. S druge strane još uve nije donet državni program, čekamo njegovo usvajanje i sprovođenje i od tog programa u znatnoj meri zavisi način i finansiranje sanacije, pre svega infrastrukture i puteva. Oko 300 miliona dinara je procenjena šteta na infrastrukturi, a za hitne radove na putevima iz gradskog budžeta možemo izdvojiti oko 127 miliona dinara. Međutim za sanaciju šteta na stambenim i privrednim objektima, nameštaju i štete u poljoprivredi, lokalne samouprave nemaju ovlašćenje da preduzimaju bilo kakve korake. Zato čekamo donošenje i sprovođenje državnog programa – kaže zamenik gradonačelnika Žarko Kovač.
Sanaciju će, zapravo, raditi država, mi ćemo samo normalizovati život.
On je podsetio da je u nadležnosti preduzeća „Putevi Srbije“ saniranje šteta na svim putevima, od magistralnih, preko regionalnih do seoskih puteva. S obzirom na to da do danas nije rađena sanacija ni magistralnih puteva, pitanje je kada će doći na red regionalni i lokalni putevi i šta gradska vlast može činiti do tada.
- Ako budemo čekali da „Putevi Srbije“ počnu radove, dugo ćemo čekati. Imamo i dodatni problem jer se u znatnoj meri oštećuju lokalni putevi, koji nisu stradali u poplavama i klizištima, ali se koriste kao alternativne saobraćajnice. Nama će kasnije trebati novac i za sanaciju tih puteva – kaže Kovač.
Ljiljana Mitrović i Žarko Kovač (Foto: Đorđe Đoković)
Hitna sanacija?
Novac za hitnu sanaciju šteta biće obezbeđen tako što će se umanjiti iznos sredstava za nastavak radova na školi u Brđanima, Domu vojske, za organizaciju Tešnjarskih večeri, reciklažno dvorište, robne rezerve, a biće smanjen iznos za javne radove i za izgradnju hrama.
Gradski većnici danas su usvojili i program hitne sanacije objekata infrastrukture i vodotokova, u koje će biti uloženo 127 miliona dinara. Većniik Milojko Pantić smatra da iz programa uz reč sanacija treba izbaciti hitna, jer je ovde reč o sanaciji.
- Da je hitna, mnogo toga bilo bi sanirano u prvih nekoliko dana nakon poplava i klizišta. Ova sanacija će trajati nekoliko meseci, pa čak i nekoliko godina, tako da ona ne može biti hitna, kao što je naznačeno u programu - smatra član Gradskog veća Milojko Pantić.
Na protestu sindikata i studenata ispred Vlade Srbije poručeno je da Zakon o radu i Zakon o štrajku moraju da se menjaju, ali da je to samo početak. "Tačno je da budućnost treba da biramo olovkom,...
Prvi maj – Međunarodni praznik rada već poodavno je postao povod za roštiljanje i druženje, a ne obeležje borbe za prava radnika. Sa ovom konstatacijom saglasna većina sagovornika koji ovaj...
Za prvomajske praznike neće biti dozvoljeno kampovanje na lokaciji Ćelije, neposredno ispod manastira, saopštilo je Ekološko društvo Gradac, upravljač zaštićenog prirodnog dobra. "Sve je spremno...
Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) izdao je privremenu meru kojom nalaže Republici Srbiji da se do daljeg uzdrži od upotrebe zvučnih uređaja u svrhu kontrole okupljenih građana, navodi se u...